Naprawa szyb samochodowych – uszkodzenia od kamieni

Uszkodzona kamieniem szyba nie musi oznaczać konieczności wymiany. Wiele uszkodzeń można naprawić.

 

Zadzowoń i umów się na naprawę szyby samochodowej.

tel. 602628020

Uszkodzenie powinno mieć maksymalną średnicę 20 mm. Można to sprawdzić nakładając na nie monetę pięciozłotową,

  • Odległość uszkodzenia od krawędzi szyby powinna być większa niż 10 cm. Dla niektórych modeli aut, gdzie szyba jest wyjątkowo mocno wygięta przy jej krawędzi, zaleca się nawet większą strefę ochronną,
  • Jeśli naprawiamy kilka uszkodzeń na jednej szybie, to minimalna odległość między nimi wynosi 10 cm,
  • Nie powinno się naprawiać uszkodzeń w strefie, gdzie jest pole widzenia kierowcy. Proces naprawczy pozostawia zawsze jakiś ślad, ponieważ płynna żywica służąca do wypełnienia odprysku ma inną strukturę niż szkło i inaczej załamuje światło. Poza tym widoczny efekt końcowy naprawy zależy od tego jak bardzo zabrudzone było uszkodzenie i jaki jest kształt uszkodzenia. Najtrudniejsze są tzw gwiazdki.
  • Pewne rodzaje szyb, jak np. coraz częściej spotykana szyba solaryczna (właściwości przeciwsłoneczne) nie powinny być naprawiane,
  • W pewnych sytuacjach od uszkodzenia mogą odchodzić podłużne pęknięcia, które uniemożliwiają naprawę. Nie da się wprowadzić do nich żywicy naprawczej lub poziom naprężeń jest zbyt wysoki.

Jak wygląda klejenie szyby? Dokonuje się go wyłącznie od zewnątrz. Za pomocą specjalnego sprzętu usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, wilgoć i powietrze, a następnie uzupełnia ubytek żywicą. Na końcu wystarczy już tylko utwardzić i wypolerować całość. Cały zabieg trwa około godziny. Czy taka naprawa jest skuteczna? Specjaliści wskazują, że zregenerowane miejsca mają wytrzymałość 90-95% oryginalnej szyby. Za nową szybę trzeba zapłacić z reguły od 500zł do nawet 4000 zł (Citroen C3 Picasso) a regeneracja to koszt 50-150zł. Jest więc jak najbardziej opłacalna. Gorzej, jeżeli mamy więcej takich odprysków.

Metoda ma zadanie zabezpieczenie szyby przed pękaniem. Nie jest w stanie całkowicie bez śladu usunąć uszkodzeń.

Dlatego nie stosuję się jej w polu widzenia kierowcy.

Porada serwisowa !

Zaraz po uszkodzeniu szyby zakryj uszkodzenie jakąkolwiek przeźroczysta naklejką w celu zabezpieczenia otworu przed wnikaniem wilgoci i kurzu.